Player-of-the-weekend

Competition News 2017/2018

DTTC players have been involved in various events over the season.  Well done to all the players for representing the Club so well.

Details will be made available on this page as results come throughout the season.

6th-8th April – British Primary School Championships

  • Shannon Brown: Scotland Girls’ Team – 3rd; Girls’ Singles – Last 16
  • Maria De Silva: Girls’ Consolation Singles – Quarter-final

Table Tennis Scotland:

—— —— ——

24th/25th March – Scottish Inter-League

—— —— ——

18th March – Veterans’ National Championships

  • Dylan De Silva: Over 40s – 2nd
  • Linda Powell: Over 70s – 3rd

Report and results not yet available.

—— —— ——

17th March – Edinburgh Banded Event 3

  • Josh Orr: Band 7 – 1st
  • Kenny Lee: Band 7 – 5th

Report:

Results:

—— —— ——

10th/11th March – Cleveland Grand Prix

  • Keir Morton: Band 2 – Quarter-final; Band 1; U21; Men’s

Report:

—— —— ——

10th March – Scottish National League

Division 1 – Dumfries A (Danny Bajwa, Dylan De Silva, Callum Morgan):

Dumfries A finished 5th place in Division 1.

Division 4 – Dumfries B (Gordon Duff, Josh Orr, Catrin Ace):

Dumfries B finished in 5th place in Division 4.

—— —— ——

7th March – Royal Navy Table Tennis Championships

  • Liam Marshall: Men’s – Winner; Men’s Doubles – Winner; Team – 2nd

—— —— ——

25th February – Scottish Senior Schools

  • Keir Morton: U18 Boys’ – Winner
  • Blaire Huxtable: U18 Boys’ Consolation – Runner-Up
  • Ross Burns: U18 Boys’ Consolation – 3rd
  • Danny Bajwa: U16 Boys’ – Winner
  • Catrin Ace: U16 Girls’ – 6th
  • Josh Orr: U14 Boys’ Consolation – Winner
  • Finlay Zanna: U14 Boys’ Consolation
  • Shannon Brown: U14 Girls’ Consolation – Winner (5th overall)

Due to finishing in the top four of their respective categories, Keir and Danny, along with Lauren MacLeod (U18s Girls’), will be invited to represent Scotland at the British Senior Schools International over the weekend of 23rd/24th June 2018.

Results:

—— —— ——

18th February – Veterans’ Assessment

  • Dylan De Silva: Over 40s – 2nd
  • Linda Powell: Over 70s – 3rd; Over 70s Doubles w/Winnie Stein- 3rd

Report:

Results – Ratings Central:

—— —— ——

3rd/4th February February – West of Scotland Open

  • Kenny Lee: Men’s Singles; Band 2 Singles
  • Danny Bajwa: Men’s Doubles w/Ethan Chapman – Semi-final; Men’s Singles – Knockouts; Band 1 Singles – Winner; Junior Boys’ – Winner; Junior Doubles w/Keir – Winners
  • Keir Morton: Men’s Doubles w/Dylan Curry – Semi-final; Men’s Singles – Quarter-final; Junior Boys’ – Runner-Up; Junior Doubles w/Danny – Winners
  • Catrin Ace: Junior Girls’; Cadet Girls’ – Semi-final
  • Josh Orr: Cadet Boys’ – Quarter-final

Report:

—— —— ——

27th/28th January – Dumfries Table Tennis Club Championships

—— —— ——

14th January – Dumfries Senior Schools Regionals

  • Josh Orr: Mixed Singles winner
  • Blaire Huxtable / Shannon Brown: Doubles winners

Results:

—— —— ——

6th/7th January – Edinburgh Open

  • Josh Orr: Band 8 – Winner; U21 Band 4 – Runner-Up; U15 Boys
  • Kenny Lee: Band 7
  • Catrin Ace: U21 Band 3

Results:

—— —— ——

3rd December – Scottish Primary Schools

  • Reuben De Silva: Boys’ – Consolation Groups
  • Shannon Brown: Girls’ – 3rd
  • Maria De Silva: Girls’ – 7th

Due to finishing in the top 4, Shannon will be invited to represent Scotland at the British Primary Schools International over the weekend of 7th/8th April 2018.

Results:

—— —— ——

26th November – Veterans’ Assessment

  • Linda Powell: Ladies (mixed) – 4th; Ladies’ Doubles w/Fiona Kinloch – Winners

Report:

Results – Ratings Central:

—— —— ——

25th November – Scottish National League

Division 1 – Dumfries A (Keir Morton, Danny Bajwa, Dylan De Silva):

Division 4 – Dumfries B (Lauren MacLeod, Gordon Duff, Josh Orr, Catrin Ace):

—— —— ——

19th November – Edinburgh Under-13s Assessment

  • Reuben De Silva: Boys’ – 12th
  • Shannon Brown: Girls’ – 4th
  • Maria De Silva: Girls – 7th

Results

—— —— ——

11th/12th November – Tipton Grand Prix

  • Danny Bajwa: Band 4 – Runner-Up; Band 3 – Last 16; Men’s – Last 32; U21 Men’s – Semi-final
  • Keir Morton: Band 2 – Groups; Band 1 – Groups; Men’s – Quarter-final; U21 Men’s – Last 16; Player of the Weekend

Report:

—— —— ——

10th-12th November – Home Nations

  • Catrin Ace: Cadet Girls’ Team – 4th; Cadet Girls’ Singles – Quarter-final

Report:

—— —— ——

5th November – Edinburgh Banded Event 2

  • Kenny Lee: Band 7 – 5th
  • Josh Orr: Band 8 – 1st

Results:

—— —— ——

21st/22nd October – Glasgow Open

  • Danny Bajwa: Band 1 – Winner; Junior Boys’ – Winner; Junior Doubles w/Keir – Winners
  • Keir Morton: Junior Boys’ – Runner-Up; Junior Doubles w/Danny – Winners
  • Catrin Ace: Cadet Girls’ – Winner

Summary:

—— —— ——

14th October – Scottish National League

Division 1 – Dumfries A (Keir Morton, Danny Bajwa, Callum Morgan):

Division 4 – Dumfries B (Rhian Williams, Gordon Duff, Josh Orr):

—— —— ——

8th October – Veterans’ Assessment

  • Dylan De Silva: Over 40s – 2nd
  • Linda Powell: Over 70s – 4th

Report:

Results – Ratings Central:

—— —— ——

24th September – Edinburgh Banded Event 1

  • Kenny Lee: Band 7 – 4th
  • Josh Orr: Band 8 – 4th

Results:

—— —— ——

17th September – North of Scotland Open

  • Catrin Ace: Cadet Girls’ – Runner-Up

Report:

—— —— ——

19th/20th August – Liverpool Grand Prix

  • Danny Bajwa: Band 3 – Last 16; Band 2 – Knockouts; Men’s – Knockouts; Doubles w/ Martin Johnson – Quarter-finals
  • Keir Morton: Band 3 – Runner-up; Band 2 – Quarter-final; Men’s – Last 16; U21 Men’s – Knockouts

Report: